Podagra

Grypa żołądkowa – jak jej zapobiegać?

Grypa żołądkowa – jak jej zapobiegać?
5 (100%) 1 głosów

Grypa żołądkowa, nazywana również grypą jelitową, jest chorobą bardzo zaraźliwą. Nie ma stuprocentowo skutecznej profilaktyki przeciw temu schorzeniu, ponieważ powodować ją mogą różne typy wirusów. Objawy grypy żołądkowej są zwykle dosyć poważne, zwłaszcza w pierwszych dniach. Co można zrobić by wyciszyć dolegliwości?

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej to przede wszystkim wymioty, biegunka i gorączka. Gorączka w przypadku dzieci może przekraczać nawet 38 st. C. Na szczęście zazwyczaj gorączka ustępuje dość szybko, dłużej utrzymują się natomiast pozostałe dolegliwości. Objawy tego schorzenia nie muszą pojawić się od razu – początek grypy żołądkowej może przypominać zwykłą grypę lub przeziębienie. To dodatkowo utrudnia uchronienie się przed zarażeniem.

Leczenie grypy żołądkowej

Leczenie grypy żołądkowej polega na wyciszeniu objawów. Istotne jest również niedopuszczenie do odwodnienia organizmu. Na początku choroby dobrze jest pić duże ilości płynów. Niektórzy specjaliści polecają na początku samą wodę, jeśli jednak wymioty i biegunka są uciążliwe, sama woda może nie wystarczyć. Przy takich objawach traci się również elektrolity, dlatego warto je uzupełnić. Obecnie bez problemu można zakupić odpowiedni preparat zawierający te składniki w aptece. Polecanym domowym sposobem jest między innymi odgazowana cola.

Nie istnieją obecnie leki na grypę żołądkową, które mogłyby zwalczyć wirusa powodującego chorobę. Przyczyną tego schorzenia mogą być ie tylko rotawirusy, ale również norawirusy. Oprócz wymienionych już elektrolitów specjaliści zalecają przyjmowanie probiotyków, które ułatwiają regenerację błony śluzowej przewodu pokarmowego i jej powrót do równowagi. W przypadku gorączki podaje się środki z paracetamolem. Jeśli wymioty i biegunka są szczególnie uciążliwe, podaje się odpowiednie środki, zawierające między innymi smektyt. W leczeniu mogą okazać się skuteczne również zioła – poleca się napar lub preparaty na bazie rumianku.

Jak zapobiec grypie żołądkowej

Trudno jest uchronić się przed zachorowaniem, jednak ze względu na uciążliwe objawy, warto spróbować. Przede wszystkim konieczne jest zachowanie higieny, zwłaszcza w sezonie zachorowań, czyli okresie jesienno-zimowym. Istotne jest częste mycie rąk – warto przy tym skorzystać z żeli niewymagających wody na bazie alkoholu. Zachowanie profilaktyki jest ważne także w przypadku, gdy w domu znajduje się osoba chora. W takiej sytuacji konieczna jest częsta dezynfekcja łazienki, zwłaszcza toalety. Ostrożność należy zachować nie tylko w trakcie trwania choroby, ale również po jej ustąpieniu. Osoba, która chorowała na grypę żołądkową, zaraża jeszcze kilka dni po wyzdrowieniu – warto mieć to na uwadze zwłaszcza w przypadku dzieci, które chodzą już do przedszkola lub szkoły. By uchronić się przed wirusami należy również zadbać o ogólną odporność organizmu – zalecane jest spożywanie większych ilości witaminy C w naturalnej postaci. Profilaktycznie można zastosować również probiotyki, szczególnie w przypadku, gdy dieta nie jest bogata w jogurty oraz inną zdrową żywność, sprzyjającą rozwojowi prawidłowej flory pokarmowej. Więcej w tym temacie tu – http://grypazoladkowa.net.pl/

2 odpowiedzi do artykułu “Grypa żołądkowa – jak jej zapobiegać?

  1. Marta

    Grypa żołądkowa to nie jest choroba, której można zapobiegać. Nie ma szans na to, chyba że macie możliwość, żeby w okresie zachorowań chodzić w masce przez cały dzień, albo i całą dobę, bo zarazki często w domu też latają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *