Podagra

Nadciśnienie tętnicze – co warto o tym wiedzieć?

Nadciśnienie tętnicze – co warto o tym wiedzieć?
5 (100%) 2 głosów

Obecnie ciśnienie krwi można zmierzyć nie tylko podczas standardowych badań lekarskich, ale również w aptekach. Niektóre osoby kupują także domowe przyrządy do mierzenia ciśnienia krwi. Dlaczego tego typu pomiary są istotne i do czego może doprowadzić nadciśnienie tętnicze?

Co to jest nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, które często jest samoistne – to znaczy, że nie jest znana przyczyna jego występowania. Nie oznacza to jednak, iż chorobie tej nie warto zapobiegać, chociażby poprzez stosowanie właściwej diety. W momencie, gdy nadciśnienie tętnicze zostanie zdiagnozowane, lekarz zazwyczaj zaleca dietę o obniżonej zawartości sodu. Warto pamiętać, że ten pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego działania organizmu, jednak występuje on w bardzo wielu produktach, które wcale nie są słone, na przykład takich, jak rodzynki. Najlepiej znanym źródłem sodu jest sól, której według badań Polacy spożywają zbyt dużo. Warto zmniejszyć ilość soli w diecie oraz zdecydować się na jej zdrowsze wersje.

Objawy nadciśnienia

Objawy nadciśnienia często na początku występowania choroby nie są wcale uchwytne. Dopiero w dalszych fazach choroby, gdy nadciśnienie jest już zaawansowane, pojawiają się takie dolegliwości, jak szumy uszne czy kołatanie serca. Charakterystyczne są także bóle głowy, które mogą mieć postać ucisku w skroni. Im bardziej rozwija się choroba, tym objawy stają się bardziej charakterystyczne. Nie powinno się ich lekceważyć już na samym początku – to bowiem najlepszy moment na rozpoczęcie terapii.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Leczenie nadciśnienia tętniczego domowymi sposobami nie jest wskazane. Po pojawieniu się dolegliwości, najlepiej jest zdecydować się na standardowe leczenie, ponieważ tylko poprzez specjalistyczne badania można określić, czy choroba nie spowodowała w organizmie poważnych zmian. Pod kontrolą lekarza można jednak stosować naturalne środki, które mogą wpłynąć korzystnie na stan zdrowia. Do takich naturalnych preparatów należy: ziele skrzypu, korzeń mniszka czy liść melisy. Stosowanie tego typu ziół musi być konsultowane z lekarzem, jednak zazwyczaj dają one dobre rezultaty w przypadku nadciśnienia. Więcej: http://dobrecisnienie.org.pl/nadcisnienie/leczenie-nadcisnienia/

Wczesne wykrycie nadciśnienia minimalizuje ryzyko wystąpienia najcięższych konsekwencji tego schorzenia – zawału serca i udaru mózgu. Często również ta faza choroby może być leczona poprzez zmianę nawyków, rzucenie palenia, zaprzestania picia alkoholu. W przypadku jednak, gdy nadciśnienie tętnicze jest już w fazie zaawansowanej, konieczne jest zastosowanie środków farmaceutycznych. Właściwe dobranie leków tego typu jest niezwykle istotne – preparaty należy przyjmować wyłącznie z przepisu lekarza i zgodnie z jego instrukcjami. W skład zestawu leków obniżających ciśnienie krwi mogą wchodzić preparaty, które rozszerzają ciśnienie krwi, działają moczopędnie, zmniejszają siłę i częstotliwość skurczów naczyń krwionośnych. Bywa, że leki te powodują skutki uboczne, takie jak senność czy zawroty głowy. Nie należy jednak odstawiać ich bez powiadomienia lekarza. Również w przypadku, gdy pomiary ciśnienia krwi pokażą poprawę nie należy rezygnować z przyjmowania przepisanych leków.

2 odpowiedzi do artykułu “Nadciśnienie tętnicze – co warto o tym wiedzieć?

  1. Sylwia

    Lepiej wydać więcej na leczenie nadciśnienia tętniczego niż potem po raz kolejny szybko odwiedzać w panice lekarza z jakimś kołataniem serca czy coś. Mój tata chodził do różnych lekarzy, ale okazało się, że każdy tylko chyba trochę się znał na leczeniu nadciśnienia. Dopiero jak trafił do hipertensjologa z prawdziwego zdarzenia, to się okazało, że można dobrać leki, które od razu obniżą ciśnienie.

  2. Ecik

    Najlepsza w całym Trójmieście jest chyba Ewa Świerblewska z Gdańska. Ona naprawdę zna się na robocie i leczy nie tylko nadciśnienie ale praktycznie wszystkie choroby krążenia, a często występują one razem. Dzięki temu nie robi tego powierzchownie i można liczyć na normalną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *