Podagra

Skaza białkowa u niemowlaka

Skaza białkowa u niemowlaka
5 (100%) 2 głosów

Dość powszechną wśród niemowląt chorobą jest skaza białkowa. Choroba nie jest bardzo uciążliwa, jednak spektrum występujących objawów sprawia, że alergię na białko zwierzęce często myli się z innymi chorobami, głównie skóry. Jednak większość dzieci wyrasta ze skazy białkowej w okolicy trzecich urodzin. Czym jest skaza białkowa u niemowlaka i czy może się zamienić w inne choroby, zagrażające życiu dziecka?

Objawy skazy białkowej

Skaza białkowa to nic innego, jak reakcja alergiczna na białko pochodzenia zwierzęcego. W zależności od wieku dziecka, takie białko może być obecne w mleku matki, a w przypadku dzieci starszych – także w produktach spożywanych przez dziecko. Ze względu na fakt, że choroba dotyka głównie dzieci poniżej 2. roku życia, przy jej leczeniu często stosuje się dietę bezmleczną. Drugi rok życia jest kluczowy dla małych pacjentów, bowiem w okolicy 24. miesiąca większość dzieci wyrasta ze skazy białkowej. Jednak u części dzieci pozostaje reakcja alergiczna na wybrane rodzaje białka, może się także pojawić skaza białkowa u dorosłych, która oznacza, że dorosły pacjent nie wyrósł ze skazy białkowej.

Typowe objawy skazy białkowej obejmują zmiany na skórze oraz problemy gastryczne. Dziecko ze skazą białkową ma problemy z wagą, mimo że jest regularnie karmione. Za te problemy odpowiadają kolki, wymioty czy biegunki, które są dość powszechne wśród niemowląt ze skazą białkową. Niezwykle powszechne są zmiany na skórze, które mogą przybierać postać niewielkiej wysypki na twarzy, natomiast na ciele zamieniają się w atopowe zapalenie skóry, zaś same zmiany są niezwykle swędzące, towarzyszy im nadmierne łuszczenie się naskórka.

Sprawdź https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/skaza-bialkowa/ jeśli szukasz więcej informacji o skazie białkowej

Jak leczyć skazę białkową?

 

Na skazę białkową nie ma jednego lekarstwa. Nie prowadzi się leczenia farmakologicznego u osób, u których zdiagnozowano problemy z trawieniem białka pochodzenia zwierzęcego. Całość leczenia to leczenie objawowe (kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o objawach skazy). Zmiany na skórze należy natłuszczać i stosować emolienty do pielęgnacji skóry, aby

zminimalizować objawy choroby. Emolienty pomagają w odbudowie płaszcza lipidowego na skórze, zatem skóra dzięki nim może się w sposób naturalnych chronić przed bakteriami czy wirusami. Natomiast na problemy gastryczne najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zmiana diety. U niemowląt stosuje się dietę bezmleczną, przy czym może mieć ona dwojaką postać.

Zaleca się, aby dzieci ze skazą białkową były karmione piersią przez co najmniej 6 miesięcy. Jeśli dziecko jest karmione lub dokarmiane mlekiem sztucznym, musi ono być przeznaczone dla dzieci z nietolerancjami pokarmowymi. Istotna jest także dieta samej matki karmiącej. Oczywiście zaleca się, aby w jej diecie nie pojawiały się produkty zawierające białko zwierzęce, zatem jej dieta jest pozbawiona nabiału, ale i mięsa czy wędlin. Jednak zauważono, że niektóre produkty mogą nasilać objawy alergiczne, charakterystyczne dla skazy białkowej. Z tego powodu matki karmiące nie mogą sięgać po czekoladę, orzechy, ryby czy nawet niektóre rodzaje owoców cytrusowych.

Przyjmuje się, że większość dzieci wyrasta ze skazy białkowej. Należy jednak pamiętać, że u niektórych dzieci może pozostać alergia na określone rodzaje białka, np. na białko pochodzące z mleka krowiego i produktów nabiałowych. Część dzieci nie wyrasta ze skazy białkowej, a reakcje alergiczne na białko pochodzenia zwierzęcego mogą się pojawiać także u osób dorosłych. Ze względu na fakt, że nie do końca są znane powody, dla których niektóre dzieci chorują na skazę białkową, trudno jest stosować jakieś środki zapobiegawcze, chroniące przed zachorowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *