Podagra

Wazektomia – metoda antykoncepcji

Wazektomia – metoda antykoncepcji
5 (100%) 4 głosów

Większość metod antykoncepcji skierowana jest do kobiet. Jedną z nielicznych technik, na którą zdecydować się mogą mężczyźni jest wazektomia. Na czym ona polega? Co powinniśmy o niej wiedzieć zanim zdecydujemy się na zabieg?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny polegający na podcięciu nasieniowodów. Ze względu na swoją naturę i efekty, które daje, bywa często porównywany do podwiązaniu jajowodów u kobiet. Choć pacjentom, którzy nie mieli dotąd styczności z wazektomią może ona wydać się zabiegiem niebezpiecznym i inwazyjnym, w rzeczywistości jest dla lekarza rutynową czynnością. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Pełną sprawność odzyskuje natomiast po kilku dniach.

Wazektomia. Jak przebiega zabieg?

W klinikach wykorzystujących nowoczesne metody do przeprowadzenia zabiegu wazektomii nie jest nawet potrzebny skalpel. Wystarczy wykonanie otworu o średnicy kilku milimetrtów w worku mosznowym. Następnie przecina się nasieniowody, a powstałe w ten sposób końce zabezpiecza się przed zrośnięciem za pomocą elektrokoagulacji. Tak przeprowadzony zabieg wiąże się z bardzo niskim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, a pacjent do pełni sił wraca już po kilku dniach. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny – możemy odczuć zaledwie niewielki dyskomfort. Późniejsze dolegliwości bólowe można zaś zwalczyć stosując środki przeciwbólowe.

Umów się na zabieg wazektomii w Gdańsku – więcej: http://urologiagdansk.pl/wazektomia/

Kiedy zdecydować się na wazektomię?

Skutki wazektomii teoretycznie są odwracalne, ale warto pamiętać, że taki zabieg jest dość długi i skomplikowany, a przy tym nie daje gwarancji, że płodność pacjenta zostanie przywrócona. Dlatego przy podejmowaniu wyboru powinniśmy upewnić się, że na pewno nie będziemy chcieli posiadać już kolejnych dzieci. Nie zapominajmy też, że lekarz w wielu przypadkach może odmówić przeprowadzenia zabiegu. Taką decyzję może podjąć między innymi jeśli pacjent jest bardzo młody lub nie posiada jeszcze dzieci.

Jak postępować po zabiegu wazektomii?

Sam zabieg wazektomii nie jest zbyt inwazyjny, jednak pacjent po jego przeprowadzeniu musi zastosować się do kilku zasad. Z kliniki powinna odebrać go zaufana osoba, która zajmie się prowadzeniem auta oraz zakupem środków przeciwbólowych. Przez trzy dni po zabiegu należy ponadto unikać kąpieli w wannie lub w basenie, poprzestając tylko na prysznicu. Najważniejsza zasada, której powinni przestrzegać pacjenci po zabiegu wazektomii to jednak powstrzymanie się od jakichkolwiek aktywności seksualnych (w tym masturbacji) przez okres tygodnia.

Czytaj też: Portal urologiczny http://chorobyukladumoczowego.pl/

Wazektomia. Jakie są możliwe powikłania?

Wspomnieliśmy już, że zabieg wazektomii jest bezpieczny i nie wiąże się z dużym ryzykiem powikłań. Tych jednak nie można w stu procentach wykluczyć. Najczęstsze wśród nich to krwiak (którego ryzyko to zaledwie 0,5%) oraz zakażenie. To ostatnie powinno skłonić nas do wizyty u lekarza – zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka, obrzęk, ból i trudności w oddaniu moczu

3 odpowiedzi do artykułu “Wazektomia – metoda antykoncepcji

  1. Koniczynka

    Układ moczowy to szczególne miejsce, dlatego trzeba być szczególnie uważnym w tym przypadku. Trzeba uważać, bo małe zmiany mogą powodować, że naprawdę się pozmienia na tyle, że będą kłopoty w przyszłości. Dlatego jednak ostrożnie.

  2. Minionek

    Każdy, kto przeprowadza wazektomię, a raczej się na nią decyduje, powinien spodziewać się tego, że nie tylko wpłynie to na jego komforcik i ciupcianie bez ryzyka, ale też są zagrożenia. To jak z seksem bez zabezpieczeń – niby lepiej, ale może się skończyć znacznie gorzej.

  3. paolina

    Mój mąż chciał się zdecydować ze względu na to że choruje na chorobę dziedziczną.. Na razie jednak się wstrzymaliśmy chociaż niedawno temat powrócił. Zabieg wydaje się mieć wiecej korzysci niz wad 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *