Podagra

Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie
5 (100%) 2 głosów

Zapalenie oskrzeli jest jedną z najczęściej występujących chorób górnych dróg oddechowych. Jej największe nasilenie występuje w okresie jesiennym i zimowym – czyli wtedy, gdy panują zmienne warunki pogodowe, a organizm charakteryzuje się zdecydowanie mniejszą odpornością.

Zapalenie oskrzeli dosyć łatwo pomylić z przeziębieniem, co jest o tyle groźne, że zaniedbanie właściwej terapii może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno zlekceważyć pierwszych objawów choroby, gdyż właściwie postawiona diagnoza pozwoli rozpocząć szybkie leczenie zapalenia oskrzeli.

Czym jest zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli (zwane inaczej bronchitem) to stan zapalny dróg oddechowych, który może być wywołany przez wirusy (tak bywa w 90% przypadków) lub bakterie.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zapalenia oskrzeli:

 • ostre, które charakteryzuje się nagłym początkiem i dosyć krótkim przebiegiem,
 • przewlekłe, które trwa przez dłuższy okres czasu i charakteryzuje się częstymi nawrotami, a w przypadku podłoża alergicznego lub tytoniowego dolegliwości mogą występować nawet do końca życia.

W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli najczęstszą przyczyną choroby jest niedoleczone przeziębienie lub grypa. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku stanu przewlekłego – tutaj choroba pojawia się w wyniku ciągłego podrażniania aparatu oddechowego, na przykład na skutek dymu tytoniowego lub występujących w powietrzu zanieczyszczeń.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Wśród podstawowych „winowajców” zapalenia oskrzeli wymienia się dwie główne przyczyny:

 • infekcyjne, wywołane zwłaszcza przez wirusy, bakterie lub infekcyjne choroby zapalne,
 • nieinfekcyjne: alergia, astma, nałóg tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza, spaliny samochodowe, obturacyjna choroba płuc lub zapalenie błony śluzowej.

Skumulowanie kilku przyczyn nieinfekcyjnych może spowodować przejście choroby ze stanu przewlekłego w stan ostry.

Objawy zapalenia oskrzeli

Objawy zapalenia oskrzeli mogą być uzależnione od zarazka, który je powoduje, rodzaju i przebiegu choroby oraz ogólnego stanu organizmu.

Jednak istnieje szereg charakterystycznych symptomów choroby, do których zalicza się:

 1. kaszel, który w pierwszej fazie jest suchy i niezwykle męczący, a następnie przekształca się w wilgotny i połączony z odkrztuszaniem lepkiej plwociny,
 2. świszczący oddech, spowodowany jest zalegającą wydzieliną, która zmniejsza drożność oskrzeli,
 3. ogólne złe samopoczucie,
 4. ból w klatce piersiowej,
 5. ból głowy,
 6. gorączka (jej nasilenie bywa bardzo różne – od podwyższonej temperatury, po wysokie stany gorączkowe),
 7. duszności,
 8. ból mięśni,
 9. nieżyt nosa, objawiający się obrzękiem błony śluzowej oraz obfitą wydzieliną śluzową.

W niektórych przypadkach – zwłaszcza gdy przyczyną zapalenia oskrzeli jest nadkażenie bakteryjne – może pojawić się ropna plwocina, której cechą charakterystyczną jest żółta lub zielonkawa barwa.

Większość objawów zapalenia oskrzeli nie jest jednoznaczna i może sugerować wiele innych chorób – od zwykłego przeziębienia po astmę. W większości przypadków dolegliwości przebiegają bez powikłań i mijają po kilku dniach. Jednak w przypadku nasilania się objawów lub braku poprawy po dłuższym czasie, niezbędna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednią terapię.

2 odpowiedzi do artykułu “Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

 1. Asia

  Nie próbujcie leczyć zapalenia oskrzeli domowymi sposobami, bo się po prostu nie da. Też jestem entuzjastką naturalnych metod, ale w tym przypadku nie ma co męczyć dziecka. Antybiotyki na zapalenie oskrzeli są jednak wskazane.

 2. środa

  Jedno drugiego nie wyklucza. Przy zapaleniu oskrzeli u dziecka oczywiście warto zastosować antybiotyki, ale sprawdzone, naturalne sposoby na pewno nie zaszkodzą. Tylko trzeba pamiętać, żeby nie stosować ich zamiast leków, tylko razem z nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *