Podagra

Diagnozowanie podagry

Diagnozowanie podagry
4.2 (84.44%) 9 głosów

Aby trafnie zdiagnozować podagrę nie wystarczy tylko wizyta u lekarza i przeprowadzenie wywiadu lekarskiego – oczywiście jest to wskazane a nawet niezbędne, by móc poczynić kolejne kroki w diagnostyce tego schorzenia.

Wczesna faza podagry – Diagnoza podagry

Ponieważ wczesna faza choroby (może trwać nawet 20 – 30 lat!) nie daje żadnych objawów niezwykle trudno zapobiec jej rozwojowi do momentu powstania pierwszych napadów bólu i stanów zapalnych palucha. To właśnie napady silnego bólu, zaczerwienienie i jego obrzęk a potem samoistne ustanie dolegliwości może być pierwszym symptomem do diagnozy podagry.

By wykryć schorzenie należałoby wykonać również badanie uwzględniające poziom kwasu moczowego we krwi. Pomocne może być również wykonanie badania moczu, dzięki któremu dostępne staną się informacje o ilości wydalania kwasu moczowego wraz z moczem.

Kwas moczowy – norma

Prawidłowy poziom kwasu moczowego u mężczyzn to 7 mg/dl a u kobiet 6 mg/dl – kiedy jest podwyższony mówi się o hiperkurykemii – jednak warto zauważyć, że nawet występowanie hiperkurykemii nie musi powodować podagry.

Pewnym sposobem na diagnozę podagry jest pobranie płynu stawowego z zajętego palucha kończyny dolnej. Płyn ten badany jest laboratoryjnie a głównym parametrem jest w tym przypadku istnienie w nim kryształków kwasu moczowego. W późniejszych etapach choroby wykonuje się także badania rtg, dzięki którym uwidocznione zostają guzki dnawe i uszkodzenia kości przy stawach ze stanem zapalnym.

3 odpowiedzi do artykułu “Diagnozowanie podagry

  1. Kinga

    No właśnie, najlepszym sposobem na wykrycie u siebie dny moczanowej, czy tez właśnie podagry jest zrobienie sobie wyniku krwii z oznaczeniem poziomu kwasu moczowego. Jak już wykryją u Ciebie podagrę, zacznij stosować odpowiednią dietę… i jakoś to będzie. Wiem co mówię, sama mam podagrę…

  2. Gosia

    Trzeba zacząć mocno obserwować swój organizm by znaleźć każdą chorobę. Pamiętajcie – trzeba również patrzeć na to co się spożywa – obserwacja własnej diety (nie tylko w podagrze) może być zbawienna do zdiagnozowania u siebie każdej choroby.

  3. Syriusz

    Przede wszystkim trzeba profilaktycznei trzymac sie dobrej diety. Jeśli dieta będzie dobra to i nie przekroczycie stężenia kwasu moczowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *