Podagra

Dieta w podagrze

Dieta w podagrze
3.5 (70.32%) 31 głosów

Przede wszystkim dieta osób chorych na podagrę powinna być zbilansowana, co oznacza, że nie mogą być całkowicie wyeliminowane żadne wartości odżywcze. Dieta na pewno musi być uboga w tłuszcze – te powinny być ograniczone o 50% w porównaniu do tej, jaką stosuje w pełni zdrowy człowiek; zaleca się natomiast spożywanie większej ilości węglowodanów, gdyż te wzmagają wydalanie kwasu moczowego. Osoby, które dodatkowo cierpią na nadwagę powinny wystrzegać się żółtek jaj, żółtych serów i innych tłustych nabiałów. Przeczytaj jak powinna wyglądać dieta w podagrze.

Produkty spożywcze spożywane przez pacjenta mają zawierać jak najmniej puryn – dobrym wyborem jest w tym przypadku ryż, cukier, dżemy, miód, chleb oraz warzywa, ponieważ te nie zawierają ich praktycznie wcale. Jeśli chodzi o warzywa pacjenci uskarżający się na podagrę powinni zażywać ich jak najwięcej, to samo dotyczy owoców, szczególnie ciemnych jak wiśnie, czarne jagody, ciemne winogrona czy porzeczki – zawierają dużą ilość folianów i witaminy C.

UWAGA: Zobacz zestaw poradników na temat diety wydany przez lekarza, który pokazuję w jaki sposób powinno się komponować posiłki będąc chorym na dnę moczanową / podagrę. KLIKNIJ I ZOBACZ.

Podagra (zwana potocznie dną moczanową), to schorzenie, które dotyka sporą część populacji, ponieważ cierpi na nią, według różnych źródeł, od 1 do 2% osób. Wśród nich, szczególnie często znajdują się mężczyźni w średnim i w starszym wieku. Leczenie podagry jest bardzo trudne. Pomóc w nim może jednak odpowiednia dieta, a także kuracja cytrynowa.

Zasady diety w przypadku dny moczanowej

Dieta w przypadku dny moczanowej powinna być ukierunkowana na spożywanie produktów lekkich i chudych. Podstawową zasadą jest tutaj 4-5 posiłków dziennie, spożywanych co 3 godziny. Regularność posiłków usprawnia bowiem funkcjonowanie organizmu. Niezwykle istotne jest także unikanie potraw smażonych, pieczonych oraz duszonych z tłuszczem, a także wszelkiego rodzaju wywarów przygotowywanych na mięsie lub na kościach. Wykluczone jest spożycie alkoholu, a w szczególności piwa, w którym znajduje się duża ilość drożdży browarniczych wpływających na wzrost stężenia kwasu moczowego w organizmie, co jeszcze bardziej nasila ataki dny moczanowej. Oprócz tego bardzo istotne jest również spożywanie dużej ilości płynów, tj. od 2 do 3 litrów dziennie.

Podagra co jeść w przebiegu choroby?

W przypadku wystąpienia takiego schorzenia, jak podagra dieta optymalna powinna być ukierunkowana na węglowodany, które pomagają w wydalaniu kwasu moczowego z organizmu. Wśród produktów, które powinny się znaleźć w jadłospisie osoby cierpiącej na dnę moczanową, znajdują się m.in. makaron, ryż i pieczywo pełnoziarniste oraz razowe. Oprócz tego wskazane jest również spożywanie chudych twarogów, mleka, a także określonych warzyw i owoców. Wśród nich warto jest wymienić przede wszystkim ogórki, pomidory, marchew, buraki czerwone, kapustę białą i cebulę oraz jabłka, gruszki, wiśnie, truskawki i winogrona.

Dieta cytrynowa na podagrę

Jeśli chodzi o takie schorzenie jak podagra dieta cytrynowa może pomóc w oczyszczeniu organizmu, dzięki czemu leczenie będzie bardziej skuteczne. Podagra jest bowiem bardzo często związana z występowaniem błędów w codziennej diecie. Pozbawiony toksyn i złogów organizm jest w stanie o wiele lepiej radzić sobie z tym schorzeniem, ze względu na to, że działa on sprawniej.

Kuracja cytrynowa przy podagrze – zasady

W przypadku podjęcia kuracji cytrynowej, trzeba mieć na uwadze, że konieczne będzie spożycie około 200 cytryn w ciągu 12 dni. Dieta cytrynowa polega na piciu soku z odpowiedniej ilości cytryn, w zależności od dnia kuracji. I tak, w 1 i 12 dniu jest to sok z 5 cytryn, w 2 i 11 dniu – sok z 10 cytryn, w 3 i 10 dniu – sok z 15 cytryn, w 4 i 9 dniu – sok z 20 cytryn, natomiast 5,6,7 i 8 dniu – sok z 25 cytryn. Sok z cytryny należy pić kilka razy dziennie, pamiętając o odstępach między posiłkami, tj. nie można go spożywać 30 minut przed posiłkiem oraz 60 minut po posiłku. Ponadto kuracja cytrynowa powinna być uzupełniona dużą ilością wody. Decydując się na kurację cytrynową, trzeba mieć na uwadze, że potrzebna jest w jej przypadku duża wytrwałość. Picie kwaśnego soku z cytryny w takiej ilości nie należy do najprostszych zadań.

Wskazana jest dieta oparta na przyswajaniu zwiększonej ilości białka pochodzącego z chudego nabiału, dlatego jak najbardziej chory na podagrę powinien spożywać chude mleko, kefir czy jogurty w proporcjach nawet 2-3 szklanek dziennie.

Warto pić dużo napojów, głównie wody – zalecane jest dzienne wypicie nawet 3 litrów płynów.

Dobrze kiedy posiłki będą podzielone na 4-5 dziennych porcji, należy pamiętać, by ostatnią spożyć na około 4-6 godzin przez snem (jak udowodniono to właśnie wtedy odkłada się największa ilość kwasu moczowego).

Zaleca się gotowanie i duszenie potraw bez zbędnego smażenia. Mięso i ryby należy gotować w dużej ilości wody tak, by wypłukać niekorzystne puryny, wszelkie wywary mięsne należy również odlewać.

Dieta w trakcie napadu podagry

Dobra dieta skutecznie leczy podagręW okresie napadu podagry wskazana jest dieta bezmięsna, najlepiej kleikowa, owocowo – warzywna.

Cierpiący na tego rodzaju schorzenie powinni wystrzegać się przede wszystkim produktów bogatych w puryny takich jak podroby mięsne, mięsne wywary, dziczyzna czy mięso z młodych zwierząt: cielęcina bądź jagnięcina. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego również nie są dobrym wyborem, warto unikać smalcu, słoniny czy boczku. Chorzy nie mogą spożywać większości grzybów, warzyw strączkowych jak groch czy fasola, soczewicy, szpinaku, kukurydzy, rabarbaru i szczawiu. Niewskazane są również ryby: śledzie, szproty czy sardynki oraz owoce morza.

Ograniczyć należy ostre przyprawy, sól i słodycze, szczególnie czekoladę.

Bezwzględnie nie można spożywać alkoholu ani pić kawy.

2 odpowiedzi do artykułu “Dieta w podagrze

  1. Kaśka

    Dieta w podagrze to podstawowy sposób leczenia tej choroby. Nie należy zapominać, że przy napadach podagry – odstawiamy praktycznie wszystkie rzeczy, które na nas działają podagrogennie i obserwujemy jak napady podagry mijają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *