Podagra

Hiperurykemia

Hiperurykemia
5 (100%) 2 głosów

Hiperurykemia to schorzenie, doprowadzające do znacznie większego od normy stężenia kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy to efekt przemiany w organizmie tak zwanych puryn, który pochodzą z pożywienia, jak również z kwasów nukleinowych.

Kwas moczowy w organizmie

Jako produkt przemiany kwas moczowy powinien być wydalany z organizmu. Podobnie jak w przypadku innych składników, również tutaj najważniejszą rolę w jego wydalaniu odgrywają przede wszystkim nerki. Stanowią one naturalny filtr naszego organizmu i to właśnie przy ich pomocy, razem z moczem wydalane są tego typu składniki. Jednakże bywa, że nerki nie wykonują swojej funkcji właściwie. Może to być wynikiem ich choroby czy też powodowane być zbyt dużym obciążeniem, mogącym wynikać na przykład z przyjmowanych leków oraz ich składem. W takiej sytuacji bardzo często wydalaniem kwasu moczowego zajmuje się układ pokarmowy. Jednakże jeżeli ilość kwasu moczowego w organizmie zwiększy się, również układ pokarmowy nie jest w stanie wydalić całości nagromadzonego kwasu, co skutkuje jego zaleganiem.

Nadmierna produkcja i zaburzenia wydalania kwasu moczowego

Przyczynami zbyt dużego poziomu stężenia kwasu moczowego we krwi są zaburzenia jego wydalania lub też nadmierna produkcja, w efekcie czego mechanizmy odpowiedzialne za wydalanie kwasu nie są w stanie podołać zadaniu. Nadmierna produkcja może być wynikiem przyjmowania zbyt dużej ilości kwasu z pożywieniem lub ze zbyt dużej jego produkcji przez organizm. Powodem zwiększonej ilości kwasu moczowego w organizmie jest też rozpad komórek, który występuję na przykład w chorobach nowotworowych, w czasie ich leczenia przy pomocy chemioterapii czy nawet po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym.
Jednakże nie tylko nadmierna produkcja jest wynikiem zbyt dużego stężenia kwasu moczowego. Kwasica to objaw występujący w niektórych chorobach, jak na przykład w przypadku cukrzycy. Powoduje on, że wydzielanie kwasu moczowego do kanalika nerkowego jest zaburzone, w efekcie czego jego poziom w organizmie jest znacznie podwyższony.

Objawy hiperurykemii

Bywa, że wiele osób zadaje pytanie co to jest hiperurykemia, jednakże doskonale znają pojęcie dna moczanowa. Otóż dna moczanowa jest swoistym zespołem objawów, które mogą występować przy hiperurykemii.

Do najczęstszych przyczyn hiperurykemii zalicza się przede wszystkim:

  • niewydolność nerek
  • nadciśnienie
  • przyjmowane leki, przede wszystkim moczopędne czy salicylany
  • choroby nowotworowe i stosowana do ich leczenia chemioterapia
  • niedoczynność tarczycy czy też nadczynność przytarczyc
  • zespół Downa
  • sarkoidoza
  • zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne
  • zbyt duża ilość spożywanego alkoholu

Dna moczanowa, która wskazywana jest jako jeden z istotniejszych objawów hiperurykemii nie zawsze występuję przy tym schorzeniu. Objawia się przede wszystkim problemami związanymi z nerkami jak również dolegliwościami ze strony stawów, szczególnie w okolicy palucha stopy. Dochodzi do obrzęku i zaczerwienienia okolicy palucha, dodatkowo ograniczona jest ruchomość stawu. W ostrym przebiegu schorzenia mogą pojawiać się tak zwane guzki dnawe.

Hiperurykemia wywołuje również problemy w układzie moczowym. Nadmierne stężenie kwasu moczowego jest bowiem przyczyną kamicy nerkowej. Tworzące się kamienie, w zależności od ich wielkości i umiejscowienia mogą być przyczyną bólów nerek, lędźwi jak również wywoływać krwiomocz. Często także towarzyszy im ból w okolicy brzucha czy też wysoka gorączka i wymioty. Nie leczone kamienie nerkowe mogą prowadzić do znacznego upośledzenia pracy nerek jak również do ich niezwykle poważnych schorzeń.

Leczenie hiperurykemii

To, jakie metody leczenia tego schorzenia zostaną zastosowane, zależy przede wszystkim od fazy schorzenia i poziomu kwasu moczowego. W początkowym okresie bardzo często wystarczy jedynie zmiana sposobu żywienia, aby wyeliminować te produkty spożywcze, które zawierają więcej kwasu moczowego. W dalszych etapach choroby stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe wraz z odpowiednio zmodyfikowaną dietą. Zaawansowany stan choroby wymaga specjalistycznego leczenia, które bardzo często może być przeprowadzane jedynie w szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *