Podagra

Leczenie podagry

Leczenie podagry
2.6 (52.86%) 14 głosów

Na początku trzeba zaznaczyć, że podagra jest chorobą nieuleczalną. Leczenie objawów może zadziałać tylko na ich zminimalizowanie i zmniejszenie częstości występowania, lecz ze schorzeniem tym pacjent borykać się będzie już do końca życia – warto przy tym dodać, że leczenie może skutecznie wyeliminować sytuacje prowadzące do powikłań podagry.

Jak leczyć podagrę? Skuteczność leczenia podagry

Sama skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od chorego bowiem najczęściej zalecana jest zmiana trybu życia i stosowanej diety. Leczenie podagry wymaga więc od pacjenta sporej samokontroli. W leczeniu podagry przyjmuje się oczywiście leki jednak ważniejsze od nich jest zdecydowanie unikanie czynników, które mogą wywoływać zaostrzenie choroby.

By zminimalizować występowanie podagry warto unikać:

 • stresu,
 • nadmiernego wysiłku fizycznego
 • przechładzania organizmu,

ale jeszcze ważniejsze staje się przestrzeganie odpowiedniej diety.

Dieta w leczeniu podagry

Ta powinna być uboga w tłuszcze i białko. Cierpiący na podagrę nie może spożywać alkoholu ani pić kawy. Zabronione jest również stosowanie diet typu „głodówka” czy „oczyszczanie organizmu”. Dieta chorego powinna być zbilansowana, dużą uwagę zwraca się na dostarczanie odpowiedniej ilości żelaza i eliminowaniu związków purynowych, które są odpowiedzialne za odkładanie się kwasu moczowego we krwi. Osoby, które cierpią przy tym na nadwagę muszą zastosować odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne, by pozbyć się nadmiernych kilogramów i skutecznie obniżyć ilość kwasu moczowego – wszystko przy zachowaniu zdrowego rozsądku.

Doraźne leczenie podagry

Istnieje także kilka zaleceń na zaleczenie doraźnych symptomów choroby: w przypadku nagłego ataku bólu warto, by pacjent położył się w najbardziej komfortowej pozycji i nie wykonywał żadnych ruchów kończyną dolną objętą schorzeniem.

W tego rodzaju chorobie stosowane są również wspomniane wyżej sposoby leczenia, te doraźne zawierają kolchicynę i stosuje się je już podczas nagłego ataku bólu. Ważne, by lek stosować według zalecanej przez lekarz dawki i częstotliwości, ponieważ jego niewłaściwe stosowanie może wywołać niekorzystne skutki uboczne.

Profilaktycznie stosuje się leki przeciwzapalne i obniżające poziom stężenia kwasu moczowego we krwi. Ich zadaniem jest również odpowiednia stymulacja wydalania kwasu przez nerki. W przypadku kiedy chory źle toleruje standardowe leki przepisywane zostają hormony steroidowe.

Cierpiący na podagrę powinien unikać leków moczopędnych oraz aspiryny. Kiedy choroba jest już w stadium bardzo zaawansowanym a stawy palucha kończyny dolnej zostały zniekształcone bądź unieruchomione stosuje się leczenie ortopedyczne i rehabilitacyjne, by przywrócić mu sprawność.

Nowoczesne leczenie podagry

Coraz częściej jest również stosowane leczenie podagry za pomocą urządzeń wibroakustycznych, o których więcej poczytasz tutaj: Nowoczesne metody leczenia podagry i dny moczanowej.

 

9 odpowiedzi do artykułu “Leczenie podagry

 1. Gosia

  Leczenie podagry aby było skuteczne musi koniecznie zacząć się od kompleksowego prześwietlenia swojego organizu – sprawdzenia rodzajów spożywanego przez siebie jedzenia, poznania własnego organizmu i opracowanie skutecznego sposobu na jego odkażenie z różnych chemicznych substancji. Dopiero po takim przeglądzie, leczenie podagry może okazać sie skuteczne. Pamiętać trzeba – że najlepsze wyniki w leczeniu podagry czy tam dny moczanowej – daje właśnie dieta!

 2. Ania

  Skuteczne leczenie podagry to tylko i wyłącznie zmiana sposobu odżywiania się! Pamiętajcie – wszystko co zjemy jest metabolizowane przez nasz organizm i wszelkie niepotrzebne rzeczy muszą gdzieś wyjść… albo się odłożyć. Polecam poradnik Kokurewicza na temat dny moczanowej – tam macie dobrze opisane, jak bardzo ważna w leczeniu dny moczanowej jest odpowiednia dieta w podagrze!

 3. Andrzej

  Jedno co mogę powiedzieć – to spróbujcie tego vitafonu na podagrę – tzn tak na prawdę nie na podagrę, ale na dnę moczanową. Aż się wierzyć nie chce, że działa… ale działa.

 4. lorak

  o tej chorobie dowiedziałem się około 2 lat wstecz.ze snu przebudził mnie silny ból palucha i obrzęk stopy prawej.badanie zawartości kwasu moczowego we krwi nie potwierdziły choroby.jeden z trzech lekarzy z całą pewnością ustalił że jest DNA-M.i chwała mu za to. przyczyna powstania choroby- zła dieta.wypicie dużej ilości piwa pokazało chorobę.pijcie piwo robione domowym sposobem z umiarem.jedna szklanka dziennie.żadnych nalewek jak już to czystą z umiarem.rok czasu nie brałem leków.w listopadzie ub.roku brałem serię kroplówek ketonal.bardzo pomogło.wczoraj choroba nieznacznie się objawiła i znów leczę. ci którzy ją mają wiedzą jaki ból sprawia.LORAK POZDRAWIA PODAGROWICZÓW.

  1. Magda

   jeśli nadal się meczysz z podagrą czy ktokolwiek inny to mi pomógł urarthone. wazne jest przestrzeganie diety i regularnosc przyjmowania leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *