Podagra

Leki – jak leczyć podagrę?

Leki – jak leczyć podagrę?
4.6 (92%) 5 głosów

Podagra (inaczej nazywana dną moczanową) jest nieuleczalną chorobą metaboliczną, która dotyka głównie mężczyzn. Napady dny są bardzo bolesne, a zapobiegać im można poprzez stosowanie diety ubogiej w puryny. Przyczyną podagry jest nagromadzenie w organizmie kryształków kwasu moczowego (hiperurykemia). W leczeniu dny moczanowej najważniejsze jest stosowanie odpowiednich leków.

Leki na podagrę

Podagrę leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Najczęściej stosuje się indometacynę, naproksen lub diklofenak. NLPZ przyjmuje się krótkotrwale, więc rzadko wywołują niepożądane efekty. Należy jednak liczyć się z wystąpieniem nudności, wymiotów, brakiem apetytu, biegunki i zaparć. Leki te, oprócz działania przeciwzapalnego wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Leki glikokortykosteroidalne

Jeśli wystąpią przeciwwskazania do stosowania NLPZ, do leczenia podagry można stosować glikokortykosteroidy mające działanie ogólne. Najczęściej w takich przypadkach zastosowanie znajduje prednizolon i triamcinol. Leki te działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i są wykorzystywane w leczeniu objawowym.

Podagra leki zmniejszające poziom kwasu moczowego

Aby zmniejszyć ilość kwasu moczowego w organizmie stosuje się allopurinol i febuksostat. Są to leki wykorzystywane w długotrwałej terapii dny moczanowej. Zapobiegają wystąpieniom ostrych ataków choroby i zmniejszają ryzyko wytwarzania złogów moczanowych. Leków nie stosuje się przy ostrych napadach dny moczanowej, gdyż mogą ją wydłużać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *