Podagra

Nieleczona podagra

Nieleczona podagra
4.8 (95%) 8 głosów

Nieleczona podagra prowadzi do szeregu powikłań, które w znaczny sposób przyczyniają się do dyskomfortu chorego. Przewlekły stan zapalny podagry najczęściej uszkadza kości, prowadzi do powstawania w nich ubytków przez co może dochodzić do częstych złamań. Zajęte tkanki palucha kończyny dolnej zniekształcają go a w efekcie unieruchamiają – w tym przypadku do powrotu normalnego funkcjonowania niezbędna jest terapia ortopedyczna i fizjoterapeutyczna a w skrajnych przypadkach nawet zabieg chirurgiczny.

Powikłania nieleczonej podagry – Kamica moczanowa

Ciężkim powikłaniem podagry jest uszkodzenie układu moczowego, w tym przypadku najczęściej dochodzi do kamicy moczanowej (obserwuje się ją u około 25% osób cierpiących na podagrę), rzadziej nefropatii. Kamica moczanowa powoduje blokadę odpływu moczu z nerki przez co dochodzi do kolki nerkowej. Nefropatia prowadzi natomiast do przewlekłej niewydolności nerek – 10% chorych na podagrę umiera przez schyłkową niewydolność nerek.

Ponieważ podagra jest pochodną dny moczowej nieleczona może spowodować występowanie jej innych odmian, stany zapalne mogą zająć stawy kolanowe, barkowe, kończyn górnych czy kręgosłupa. Chorując na podagrę, należy zająć się jej skutecznym leczeniem!

Odpowiedź do artykułu “Nieleczona podagra

  1. Danielo

    Cześc, Kupiłem ten vały Vitafon – i narazie albo to efekt placebo albo rzeczywiście działa. Bóle się zmniejszają… ciekaw jestem jak to bedzie sie zachowywać w całym procesie leczenia podagry. Szkoda tylko, że cena tak wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *