Podagra

Objawy hiperurykemii

Objawy hiperurykemii
5 (100%) 2 głosów

Hiperurykemia i jej objawy. Hiperurykemia to schorzenie, które atakuje wiele osób rocznie. Często nawet chorzy nie zdają sobie sprawy z tego iż na nie cierpią, składając pewne problemy ze strony organizmu na wiele innych schorzeń. Hiperurykemia to podwyższone stężenie kwasu moczowego, które może być niebezpieczne i prowadzić do wielu innych schorzeń. Często można usłyszeć określenie dna moczanowa, które jest niejako tożsame z tym schorzeniem, ponieważ jest to zestaw objawów nadmiaru kwasu moczowego w organizmie.

Skąd bierze się podwyższony poziom kwasu moczowego, które są objawem hiperurykemii.

Podwyższony poziom kwasu moczowego może być wynikiem bardzo wielu innych schorzeń. Najczęściej są to różnego rodzaju zaburzenia pracy nerek. Jednakże przyjmowanie dużych ilości leków z grup salicylanów czy leków moczopędnych również może być przyczyną wywołania hiperurykemii. Także niedoczynność tarczycy czy nadciśnienie tętnicze zaliczają się do tych schorzeń, które mogą prowadzić do nadmiernego stężenia kwasu moczowego we krwi.

Czy to hiperurykemia objawy schorzenia

Do odpowiedniego zdiagnozowania hiperurykemii niezbędne jest przeprowadzenie szeregu odpowiednich badań. Jednakże pewne objawy powinny zwracać podejrzenie właśnie w stronę tego a nie innego schorzenia. Zespół objawów, świadczących o wysokim poziomie kwasu moczanowego we krwi nosi nazwę dny moczanowej. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze przy podwyższonym poziomie kwasu moczanowego występuje dna moczanowa.
Poza objawami ze strony nerek podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi wywołuje dolegliwości stawowe. Najczęściej są to bóle w okolicy palucha stopy, jednak mogą się pojawić także w okolicach stawu kolanowego czy innych. W ostrej fazie występuje bolesność stawu, miejsce jest zazwyczaj obrzęknięte i zaczerwienione, dodatkowo występuje zazwyczaj ograniczenie ruchomości danego stawu. Mogą się pojawiać także guzki dnawe, pojawiają się ona zazwyczaj w przewlekłej fazie choroby. Do potwierdzenia schorzenia wykonuje się badania takie jak stężenie mocznika, kreatyniny, morfologia krwi, poziom wapnia, glukozy i wiele innych. Pozwalają one wykluczyć inne dolegliwości i jednoznacznie wskazać na hiperurykemię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *