Podagra

Objawy podagry

Objawy podagry
3.7 (73.04%) 23 głosów

Stan chorobowy podagry można podzielić na podstawowe trzy fazy.

Ta pierwsza przypada na okres początków schorzenia, kiedy we krwi istnieje już duże stężenie kwasu moczowego jednak nie wiążą się z tym żadne dolegliwości. Chory najczęściej jest nieświadomy schorzenia na jakie zapadł.

Kolejna faza to etap zaostrzenia choroby. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze dolegliwości, pierwsze napady bólu umiejscowione w paluchu kończyny dolnej. Ból pojawia się nagle, zazwyczaj w godzinach porannych, po spożyciu dużej ilości alkoholu bądź sytym posiłku a sam paluch jest czerwony, obrzęknięty i tkliwy w dotyku. Objawem podagry może być również podwyższona temperatura ciała, dreszcze a nawet symptomy charakterystyczne dla grypy. Pierwsze napady schorzenia trwają najczęściej około kilku dni lub tygodni i ustają samoistnie. Podagra może powrócić po kilku miesiącach a nawet latach. Kiedy choroba jest nieleczona zapalenia występują coraz częściej a ból jest bardziej nasilony.

W przypadku nieleczonej podagry występuje faza trzecia objawów, czyli okres przewlekły choroby, w którym napady bólu są praktycznie nieustające a choroba już samoistnie nie ustaje. Dochodzi do uszkodzeń tkanek i stawów, cząsteczki kwasu moczowego wywołują guzki dnawe, które powolnie niszczą zaatakowane struktury. Paluch kończyny dolnej zostaje zniekształcony a w konsekwencji unieruchomiony, powstają nieodwracalne ubytki kostne, które mogą doprowadzać do złamań.

5 odpowiedzi do artykułu “Objawy podagry

 1. Ania

  Słuchajcie, nigdy nie miałam problemów z dną moczanową, stawami czy podagrą. Ale 2 tygodnie temu uderzyłam się dość mocno w palucha od prawej stopy – paluch mi zsiniał, bardzo bolał – był to ostry ból. Jednak po około 4-5 dniach, ból ustapił a sine miejsce powoli stało się już normalnym kolorem… Jednak dzisiaj od rana strasznie znów boli mnie ten palec. Pytanie – czy to mogą być objawy podagry? Czy podagra objawia się z takim opóźnieniem? Nie wiem czy troszkę nie panikuję, ale szukając informacji o bólu palucha znalazłam już kilka stron na temat tego że mogą to być właśnie objawy podagry czy tam dny moczanowej. Dzięki z góry za odpowiedź.

 2. Kinguś

  Aniu, w Twoim wypadku – wydaje mi się, że to nie podagra. To nie są objawy podagry – ale dla pewności, możesz zrobić sobie badanie stężenia kwasu moczowego we krwii. Niemniej jednak ból palucha, który teraz odczuwasz – nie można go zignorować – sprawdź sobie proszę u lekarza o co chodzi. W ogóle, spradzanie objawów czy to podagry czy to innej choroby w sieci to nie najlepszy pomysł! Żadna strona www, nawet tak ładnie zrobiona jak ta, nie pozwoli na skuteczne zdiagnozowanie choroby. A czasami, czytając te wszystkie mądrości w internecie, człowiek mając ból głowy myśli że ma raka mózgu 🙂

 3. ula

  witam mam 42 lata gdzies juz 3 lata jak mam problem z chodzeniem najpjerw bolaly mnie stopy i gdy rano wstawalam mialam wrazenie ze to balony wypelnione woda ktura po wstaniu ucieka mi w kostki a pierwsze kroki stawiam jak pingwin a od roku zauwazam coraz wiecej guzow . mam na rekach i kolanah sa rowniez na stopach , mam rowniez dziwne skurcze nerek sa bardzo bolesne zwlaszcza rano

 4. Bartol

  Mi akurat przy leczeniu dny najbardziej pomógł lek urarthone, który przepisała mi znajoma lekarka, która sama sie nim tez leczyła. Uwazalem na to co jem i nadal sie pilnuje, ale najlepsze bylo to, ze lek szybko obnizyl kwas moczowy, ktorego bylo duzo za duzo. Taerz czuje sie ogolnie lepiej i nie ma s;adu po dnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *