Podagra

Objawy podagry

Objawy podagry
3.7 (74.17%) 24 głosów

Stan chorobowy podagry można podzielić na podstawowe trzy fazy.

Ta pierwsza przypada na okres początków schorzenia, kiedy we krwi istnieje już duże stężenie kwasu moczowego jednak nie wiążą się z tym żadne dolegliwości. Chory najczęściej jest nieświadomy schorzenia na jakie zapadł.

Kolejna faza to etap zaostrzenia choroby. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze dolegliwości, pierwsze napady bólu umiejscowione w paluchu kończyny dolnej. Ból pojawia się nagle, zazwyczaj w godzinach porannych, po spożyciu dużej ilości alkoholu bądź sytym posiłku a sam paluch jest czerwony, obrzęknięty i tkliwy w dotyku. Objawem podagry może być również podwyższona temperatura ciała, dreszcze a nawet symptomy charakterystyczne dla grypy. Pierwsze napady schorzenia trwają najczęściej około kilku dni lub tygodni i ustają samoistnie. Podagra może powrócić po kilku miesiącach a nawet latach. Kiedy choroba jest nieleczona zapalenia występują coraz częściej a ból jest bardziej nasilony.

W przypadku nieleczonej podagry występuje faza trzecia objawów, czyli okres przewlekły choroby, w którym napady bólu są praktycznie nieustające a choroba już samoistnie nie ustaje. Dochodzi do uszkodzeń tkanek i stawów, cząsteczki kwasu moczowego wywołują guzki dnawe, które powolnie niszczą zaatakowane struktury. Paluch kończyny dolnej zostaje zniekształcony a w konsekwencji unieruchomiony, powstają nieodwracalne ubytki kostne, które mogą doprowadzać do złamań.

4 odpowiedzi do artykułu “Objawy podagry

  1. Ania

    Słuchajcie, nigdy nie miałam problemów z dną moczanową, stawami czy podagrą. Ale 2 tygodnie temu uderzyłam się dość mocno w palucha od prawej stopy – paluch mi zsiniał, bardzo bolał – był to ostry ból. Jednak po około 4-5 dniach, ból ustapił a sine miejsce powoli stało się już normalnym kolorem… Jednak dzisiaj od rana strasznie znów boli mnie ten palec. Pytanie – czy to mogą być objawy podagry? Czy podagra objawia się z takim opóźnieniem? Nie wiem czy troszkę nie panikuję, ale szukając informacji o bólu palucha znalazłam już kilka stron na temat tego że mogą to być właśnie objawy podagry czy tam dny moczanowej. Dzięki z góry za odpowiedź.

  2. Kinguś

    Aniu, w Twoim wypadku – wydaje mi się, że to nie podagra. To nie są objawy podagry – ale dla pewności, możesz zrobić sobie badanie stężenia kwasu moczowego we krwii. Niemniej jednak ból palucha, który teraz odczuwasz – nie można go zignorować – sprawdź sobie proszę u lekarza o co chodzi. W ogóle, spradzanie objawów czy to podagry czy to innej choroby w sieci to nie najlepszy pomysł! Żadna strona www, nawet tak ładnie zrobiona jak ta, nie pozwoli na skuteczne zdiagnozowanie choroby. A czasami, czytając te wszystkie mądrości w internecie, człowiek mając ból głowy myśli że ma raka mózgu 🙂

  3. ula

    witam mam 42 lata gdzies juz 3 lata jak mam problem z chodzeniem najpjerw bolaly mnie stopy i gdy rano wstawalam mialam wrazenie ze to balony wypelnione woda ktura po wstaniu ucieka mi w kostki a pierwsze kroki stawiam jak pingwin a od roku zauwazam coraz wiecej guzow . mam na rekach i kolanah sa rowniez na stopach , mam rowniez dziwne skurcze nerek sa bardzo bolesne zwlaszcza rano

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *