Podagra

Przyczyny podagry

Przyczyny podagry
4.9 (97.78%) 9 głosów

Za główną przyczynę powstawania podagry uznaje się zły tryb życia i stosowanie nieprawidłowej diety chociaż zauważa się, że choroba może mieć również podłoże genetyczne, co nie jest bez znaczenia w późniejszej profilaktyce leczniczej i zapobiegawczej.

Nieprawidłowa dieta główną przyczyną podagry

Biorąc pod uwagę dietę, prawdopodobieństwo wystąpienia podagry wzmaga spożywanie potraw tłustych i obfitych w białko. Na podagrę bardziej narażone są także osoby nagminnie spożywające alkohol i kawę.

Obecnie jest to jedna z chorób cywilizacyjnych, pojawiająca się głównie w krajach wysoce rozwiniętych, a ponieważ jej główną przyczyną jest nadmierne spożywanie niekorzystnych produktów spożywczych nazywana jest „chorobą bogaczy” bądź „chorobą dobrobytu”.

Na tego typu schorzenie zapadają także osoby, które często prowadzą kuracje głodowe, czyli tak zwane „głodówki” i „diety oczyszczające”, które pozbawiają organizm niezbędnych wartości i minerałów. Lekarze alarmują, by zbędnej tkanki tłuszczowej pozbywać się w sposób rozsądny i przede wszystkim powolny bowiem głodówki szybko wywołają kwasicę ketonową odpowiedzialną właśnie za powstanie podagry.

Genetyka a podagra

Podłoże genetyczne to kolejna przyczyna powstawania podagry. Tutaj szczególną rolę odgrywa podatność do nadwagi i otyłości, które są najlepszym sprzymierzeńcem tej choroby (aż 2/3 pacjentów cierpiących na podagrę boryka się również z tym problemem).

Patrząc na fizjologiczne przyczyny choroby w 90% przypadków za schorzenie to odpowiada upośledzenie wydalania kwasu moczowego przez nerki (dlatego chorobę ta często myli się z zapaleniem bądź niewydolnością tego organu) a tylko w około 10% przyczyną jest jego nadmierna produkcja przy zwiększonym rozpadzie jąder komórkowych.

Chorobami, które mogą wywołać podagrę są przede wszystkim:

Oczywiście samo upośledzenie wydalania kwasu moczowego może być związane z przewlekłymi chorobami nerek jak zapalenie czy ostra niewydolność.

 

Odpowiedź do artykułu “Przyczyny podagry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *