Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 26, 2023 in Kosmetyka i uroda |

Co warto wiedzieć o suplementacji?

Co warto wiedzieć o suplementacji?

Coraz częściej zaczynamy mieć wrażenie, że gdyby nie suplementacja, nie bylibyśmy w stanie prowadzić racjonalnego zdrowego trybu życia. Wymieniamy się swoimi spostrzeżeniami na temat różnych produktów. Szukamy tych najnowocześniejszych opcji i następnie wydajemy na nie grube pieniądze, bo mamy głęboką wiarę w to, że to właśnie ten jeden suplement diety odmieni nasze życie, przyczyni się do pozbycia się wszelkich negatywnych emocji, poradzi sobie z permanentnym zmęczeniem i pozwoli nam znowu porządnie się wyspać. Suplementy na sen mogą oczywiście pomóc nam w szybszym zaśnięciu i utrzymaniu tego snu, jednakże suplementacja nie jest jednak żadną magiczną techniką, a to po prostu takie dodatkowe zewnętrzne wsparcie, które możemy sobie zapewnić, ale z którego nie musimy wcale korzystać. Wybór zawsze należy więc do nas.

Czym są suplementy?

Pod względem prawnym suplement diety jest niczym innym jak po prostu żywnością, bo on tę żywność zastępuje i powinien być używany głównie wtedy, gdy z różnych powodów pewnych pokarmów nie możemy przyjmować i przez to właśnie ograniczamy sobie dostęp do wybranych składników odżywczych. Absolutną podstawą zdrowego trybu życia zawsze powinna być dla nas racjonalna, przemyślana i mądrze ułożona dieta. Nie jesteśmy w stanie zastąpić “normalnych” pokarmów suplementami, dlatego w pierwszej kolejności zainteresujmy się sposobem żywienia, a dopiero potem myślmy o suplementacji. Niektóre suplementy, takie jak np. suplementy na porost włosów, mogą pomóc nam uzupełnić codzienny zdrowy jadłospis, ale nikt nawet nie powinien myśleć o tym, by zastępować normalne pełnowartościowe posiłki kolorowymi tabletkami, bo to – przynajmniej jak na razie – nie jest możliwe. Suplementy diety kupujmy raczej dopiero wtedy, gdy rzeczywiście mamy do tego odpowiednie wskazania i gdy widzimy, że naszemu organizmowi naprawdę czegoś brakuje. Jak to sprawdzić? Najlepiej po prostu za sprawą odpowiednich badań.

Po co nam suplementy?

Długotrwale utrzymującego się kiepskiego samopoczucia nie należy bagatelizować, podobnie jak ciągłego braku energii albo bezsenności. Jeżeli z czymkolwiek mamy problem, spróbujmy ten problem najpierw dobrze zdiagnozować, zanim kupimy suplementy na potencję, energię lub lepszą odporność. Właściwą diagnozę postawimy sobie wyłącznie z pomocą lekarza, do którego musimy się zgłosić. Na zakończenie warto jeszcze dodać, bo wciąż niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy, że suplementy diety nie są wcale lekami i nie powinny być wrzucane razem z nimi do jednej grupy produktów. Suplement nie zastąpi “normalnego” medykamentu. To bardziej żywność niżeli farmaceutyk.