Pages Menu

Categories Menu

Posted by on cze 3, 2023 in Moda |

Jak przywrócić blask skórzanym butom?

Jak przywrócić blask skórzanym butom?

Czyszczenie butów skórzanych potrafi przysporzyć problemów. Niektóre stosowane na własną rękę zabiegi zamiast poprawić stan obuwia, mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Buty w trakcie użytkowania jest narażone na wiele niekorzystnych czynników. Każda próba odnowienia ich, powinna być poprzedzona dokładnym usunięciem zabrudzeń.

Na tym etapie przyda się szczotka do czyszczenia obuwia. Nie jest to jedyne, w co należy się wyposażyć. W internecie roi się od sprzecznych informacji na temat tego, jak przywrócić blask skórzanym butom. Jedni zachwalają naturalne środki, inni polecają dedykowane do nich preparaty. Sposób pielęgnacji zależy od rodzaju skóry i zaleceń producenta.

Odnawianie skórzanych butów – najważniejsze zasady

Regularne oczyszczanie z zabrudzeń oraz pastowanie nie oznacza, że buty zachowają swój blask. Skóra jest materiałem, który ma tendencję do wysychania, a także pękania. Jeśli zauważymy, że stała się sucha, należy ją zmiękczać specjalnymi preparatami. Przy suszeniu należy uważać, by obuwie nie miało styczności z naturalnymi źródłami ciepła.

Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego, należy wypróbować jego działanie na niewielkiej, mało widocznej powierzchni. Pozwoli to uniknąć zniszczenia butów. W odzyskaniu ich dawnego koloru pomocny okazać się może preparat zwany renowatorem. Poleca się także użycie kremu (balsamu) koloryzującego na bazie wosku pszczelego.

Niezbędne zabiegi: czyszczenie, impregnacja, odświeżanie

Nie da się przywrócić blasku skórzanym butom, uprzednio dokładnie nie czyszcząc z zabrudzeń całej ich powierzchni (łącznie z podeszwą). Dalsze etapy uzależnione są od rodzaju skóry. Inaczej czyści się obuwie z zamszu, inaczej ze skóry licowej itp. Nie chodzi tylko o zastosowane preparaty, ale też sposób ich aplikacji (gąbki, ścierki).

Równie ważne jest zaimpregnowanie butów oraz odświeżenie ich wnętrza. Niektóre pralnie, takie jak EBS, zajmują się kompleksowym czyszczeniem skórzanego obuwia. Na życzenie klienta przeprowadzają też jego ozonowanie, co pozwala na eliminację nieprzyjemnego zapachu, a także grzybów, pleśni czy roztoczy.