Pages Menu

Categories Menu

Posted by on wrz 3, 2016 in Zdrowie |

Gerd – uciążliwe zaburzenia przewodu pokarmowego

Gerd – uciążliwe zaburzenia przewodu pokarmowego

W ostatnich latach coraz częściej zabiegi antyrefluksowe wykonywane są metodami małoinwazyjnymi. Jednym ze znanych sposobów jest laparoskopowa fundoplikacja wykonywana sposobem Nissena?

Leczenie Gerd

Choroba refluksowa przełyku GERD – gastro-esophageal reflux disease – jest jednym z częstszych schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Związana ona jest z cofaniem się treści z żołądka i dwunastnicy do przełyku. U większości pacjentów rozpoznaje się też przepuklinę rozworu przełykowego. Leczenie Gerd jest związane z podawaniem leków farmakologicznych, a w niektórych przypadkach wykonywane są zabiegi małoinwazyjne.

fundoplikacja powikłania

Laparoskopowa fundoplikacja polega na wykonaniu kilku nacięć w ścianie brzucha, w celu wprowadzenia laparoskopu niewielkiej średnicy narzędzi, którymi posługuje się chirurg. Jest to bezpieczny zabieg, ale mogą wystąpić fundoplikacja powikłania. Wśród wielu z nich można wymienić uszkodzenie przełyku, żołądka, śledziony, opłucnej, krwawienia, czasowe zaburzenia połykania, komplikacje związane ze znieczuleniem ogólnym oraz utrzymywanie się objawów refluksu.

maska laryngologiczna

Zaawansowana choroba w znaczący sposób utrudnia życie chorego. Przewlekły kaszel, zapalenia gardła i krtani, zapalenie zatok, świszczący oddech to objawy tzw maska laryngologiczna Gerd. Ze względu na nieprzyjemne i uciążliwe objawy chorobę tą należy leczyć.