Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lip 11, 2018 in Zdrowie |

Jak walczyć z refluksem? Refluks – uciążliwa zgaga w przełyku

Jak walczyć z refluksem? Refluks – uciążliwa zgaga w przełyku

Refluks żołądkowo-przełykowy to dolegliwość, która objawia się nieprzyjemnym odbijaniem po posiłku, poczuciem pieczenia w przełyku oraz pojawiającym się w ustach kwaśnym smakiem. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny prowadzić zdrowy tryb życia oraz unikać stresu.

kluska w gardle

Choroba ta jest bardzo uciążliwa. Refluks to zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku.Kluska w gardle refluks to typowy objaw tej przypadłości. Otóż wraz z połkniętym wcześniej pokarmem, do przełyku powraca wytwarzany w żołądku kwas solny oraz enzymy trawienne. Wśród czynników predysponujących do tej choroby należy nieprawidłowa czynność dolnego zwieracza przełyku oraz zaburzenia opróżniania żołądka.

Jak walczyć z refluksem?

Przede wszystkim należy stosować odpowiednią dietę. Zakazane jest spożywanie wysokoprzetworzonych produktów, fast foodów oraz dań gotowych. Niewskazane jest jedzenie obfitych i ciężkostrawnych posiłków. Występowanie tej choroby jest związane z prowadzeniem niezdrowego tryb życia. W niektórych przypadkach trzeba wdrożyć leczenie farmakologiczne. Na refluks chorują często osoby które nie uprawiają sportu, dużo siedzą oraz często się denerwują. Chorobę tę warto leczyć, gdyż mogą wystąpić powikłania w postaci wrzodów żołądka.