Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sie 30, 2018 in Zdrowie |

Wzdęcia na tle nerwowym. Uciążliwe bóle brzucha mogą być spowodowane długotrwałym stresem

Wzdęcia na tle nerwowym. Uciążliwe bóle brzucha mogą być spowodowane długotrwałym stresem

Niestrawność na tle nerwowym to częsta dolegliwość związana z występowaniem zaparć, biegunek oraz wzdęć brzucha. U wielu osób nawracający ból nasila się w momencie wzmożonego napięcia nerwowego. Warto zatem unikać nadmiernego stresu.

wzdęcia na tle nerwowym

Przyczyną tych dolegliwości jest nadmierna stymulacja układu pokarmowego przez hormony stresu, które produkowane w nadnerczach. Wzdęcia na tle nerwowym mogą mieć miejsce, gdy znajdujemy się w stresującej sytuacji. Wówczas to wzrasta poziom adrenaliny, noradrenaliny oraz kortyzolu, których zadaniem jest przygotowanie organizmu do walki ze stresem. Jednocześnie w organizmie zwiększa się zużycie glukozy i tlenu.

długotrwałe wzdęcie brzucha – stres?

Długotrwałe wzdęcie brzucha będące skutkiem przewlekłego stresu podrażnia żołądek, co prowadzi do uszkodzenia ściany mięśniowej i rozwoju zapalenia błony śluzowej żołądka, a następnie do choroby wrzodowej. Ponadto wzdęcia stres oddziałują niekorzystnie na różne układy ciała. W szczególności są dokuczliwe jeśli dotykają układ pokarmowy, gdyż mogą być przyczyną problemów z jelitami. Adrenalina pobudza jelita do skurczów, co objawia się występowaniem biegunek oraz zaparć. Długotrwały stres może wywoływać uciążliwe bóle jelit oraz bóle brzucha. Ciągłe napięcie nerwowe prowadzi często do utrwalenia złych nawyków żywieniowych. W stresie często sięgamy po słodkie przekąski bogate w cukry proste oraz spożywamy posiłki o nieregularnych porach. Prowadzi to do odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a w efekcie do nadwagi. Stres jest bardzo uciążliwą dolegliwością, dlatego warto go unikać.