Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lis 12, 2018 in Zdrowie |

Zapobieganie grypie. Gdy łapie nas grypa. Wirusowe przeziębienie

Zapobieganie grypie. Gdy łapie nas grypa. Wirusowe przeziębienie

Przy pierwszych objawach choroby często nie wiemy, co nam dolega. Przeziębienie i grypa- czyli wirusowe przeziębienie mają bardzo podobne formy, jednak grypa jest o wiele bardziej dotkliwsza.

Wirusowe przeziębienie

Początek grypy jest bardzo ostry i nagły. Towarzyszy nam przy niej wysoka temperatura- nawet 39 stopni C. Objawy to ból głowy, mięśni, gardła, katar, a nawet mdłości, wymioty i biegunka. Okres inkubacji, czyli nasilenia objawów przypada na 2 lub 3 dzień choroby, a grypa trwa co najmniej tydzień. Nieleczona grypa pozostawia po sobie powikłania. Należą do nich: zapalenie płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych. Najlepszym pomysłem jest zapobieganie grypie i przeciwdziałanie jej już przy pierwszych objawach.

Zapobieganie grypie

Profilaktyka jest w przypadku grypy najbardziej pomocna. Najlepszą opcją jest szczepienie przeciwko niej. Powinniśmy też często myć ręce, a zwłaszcza przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Musimy zachowywać bezpieczną odległość od osób chorych. Gdy sami jesteśmy chorzy, powinniśmy zatykać usta i nos, ograniczając tym przenoszenie wirusa drogą kropelkową.