Pages Menu

Categories Menu

Posted by on gru 1, 2023 in Zdrowie |

Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia – dlaczego warto zrezygnować z papierosów?

Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia – dlaczego warto zrezygnować z papierosów?

Z najnowszych badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że papierosy corocznie zabijają powyżej 8 milionów ludzi, z czego aż kilkanaście procent zgonów jest spowodowanych biernym paleniem [1]. Co piąty Polak przyznaje się do nałogu [2] — takie statystyki budzą niepokój, ponieważ regularne wdychanie dymu papierosowego niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Zobacz, jak zareaguje Twój organizm, kiedy zdecydujesz się rzucić palenie.

Czas odetchnąć pełną piersią

Rzucenie palenia to najlepsze, co można zrobić dla swojego układu oddechowego. Uwolnienie się od nałogu minimalizuje ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która zajmuje 4. miejsce wśród powodów zgonów w populacji ogólnej [3]. Rezygnacja z papierosów przyczynia się do złagodzenia kaszlu i świszczącego oddechu, które towarzyszą nałogowym palaczom. Czyste drogi oddechowe lepiej bronią się przed infekcjami, dlatego po rzuceniu palenia spada ryzyko zachorowania na przeziębienie oraz sezonowe infekcje.

Długie i zdrowe życie? Tylko dla niepalących!

Najważniejsze korzyści z rzucenia papierosów to poprawa własnego stanu zdrowia oraz ochrona osób narażonych na bierne palenie. Rezygnacja z nałogu zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krwionośnego, które mogą prowadzić do nagłej śmierci. Byli palacze rzadziej doświadczają udaru niedokrwiennego mózgu — to bardzo niebezpieczne zaburzenie, które często prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie. Zdaniem amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej rzucenie palenia obniża ryzyko zachorowania na 12 różnych nowotworów, obejmujących m.in.: płuca, jamę ustną, gardło, krtań, żołądek, wątrobę, nerki, szyjkę macicy i jelito grube [4]. Kobiety rezygnujące z papierosów mają większe szanse na donoszenie ciąży oraz urodzenie dziecka o prawidłowej masie.

Zmiany zachodzące w organizmie po rzuceniu papierosów

Rzucenie palenia powoduje natychmiastowe zmiany w organizmie. Każdy, kto pożegna się z nałogiem, będzie powoli odkrywał korzyści wynikające ze zdrowego trybu życia. Niektóre objawy ustąpią szybko, a inne po miesiącach lub latach: po 24 godzinach poziom nikotyny spada do zera, po 1-12 miesiącach zmniejsza się uciążliwy kaszel, po 1-2 latach gwałtownie spada ryzyko zawału serca, po 5-10 latach o połowę spada ryzyko udaru oraz nowotworów jamy ustnej, gardła i krtani, po 20 latach ryzyko zachorowania na raka jest takie samo, jak w przypadku osób, które nigdy nie paliły [5]. Im szybciej zdecydujemy się zerwać z nałogiem, tym większa będzie szansa na dożycie późnej starości. Nie warto zwlekać z rzuceniem palenia, ponieważ każdy papieros zwiększa ryzyko występowania poważnych chorób, które prowadzą do przedwczesnej śmierci.

Źródła:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/tobacco, https://www.gov.pl/web/gis/postawy-polakow-wobec-palenia-tytoniu–raport-2017, https://www.mp.pl/pacjent/pochp/podstawoweinformacje/54198,przewlekla-obturacyjna-choroba-pluc-pochp, Smoking Cessation: A report of the Surgeon General, U.S. Department of Health and Human Services [https://www.hhs.gov/sites/default/files/2020-cessation-sgr-full-report.pdf], str. 177-206, https://www.cdc.gov/tobacco/quit_smoking/how_to_quit/benefits/index.htm.