Pages Menu

Categories Menu

Posted by on paź 6, 2020 in Inne |

W Europie poza Unią

W Europie poza Unią

Do dnia dzisiejszego nie wszystkie europejskie kraje zdecydowały się wstąpić do Unii Europejskiej, a znany wszystkim przypadek Wielkiej Brytanii, która opuściła wspólnotę, pokazuje, że nie każde członkostwo musi trwać wiecznie. Szukając dobrej pracy, możemy natknąć się na oferty spoza UE. Czy warto wyjeżdżać do takiego państwa?

Popularne kierunki w szukaniu pracy w Europie poza UE

Niewątpliwie, jednym z najpopularniejszych kierunków pozostaje Wielka Brytania, która jest nadal w trakcie uzgadniania szczegółów wyjścia z Unii. Jednakże, kiedy w 2009 roku, Norwegia otworzyła dla nas swój rynek pracy, to od tej pory także tam duża grupa Polaków próbuje swojego szczęścia. Może właśnie dlatego, że w rankingach najszczęśliwszych narodów, właśnie to państwo zajmuje jedną z głównych pozycji?

Poznaj norweski rynek pracy!

Pierwszą sprawą, na jaką zwraca uwagę Polak myślący o pracy za granicą, jest kwestia wynagrodzenia. Praca w Norwegii https://www.praca4u.net/norwegia-dam-prace-30-60.html gwarantuje wysokie stawki godzinowe sięgające około 60 zł. Samo zatrudnienie, także nie jest trudno znaleźć, gdyż poziom bezrobocia jest niski, a Norwedzy poszukują pracowników, praktycznie w każdej branży. Dobrą ofertę pracy znajdą osoby szukające pracy sezonowej, głównie przy zbiorach warzyw i owoców, a także przy malowaniu domów. Osobom planującym dłuższy pobyt, podpasują oferty pracy na budowach, w magazynach, itd. Norwedzy potrzebują także osób do pracy umysłowej, które byłyby w stanie zamieszkać w tym kraju na stałe.

A co z językiem?

Duża część firm prowadzi rekrutację online, dlatego w większości przypadków jeszcze przed wyjazdem z kraju będziesz wiedział, czy język norweski jest Ci potrzebny. Na pewno będzie on dodatkowym atutem, na niektórych stanowiskach jest on wręcz niezbędny, a na innych nie wymagany. Planującym wyjazd do Norwegii, ciężko będzie zaadaptować się ze znajomością jedynie języka ojczystego, dlatego przynajmniej znajomość języka angielskiego, zagwarantuje lepszy start i większe możliwości.

Organizując wyjazd do pracy do obcego państwa, należy dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Skandynawowie, mają inną kulturę i sposób bycia niż narody słowiańskie, dlatego niejednokrotnie możemy zostać zaskoczeni. Jednakże, na pewno nie wolno rezygnować z marzeń i należy próbować swoich sił na różnych stanowiskach.