Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lut 12, 2021 in Zdrowie |

Dieta Dukana – jadłospis i efekty

Dieta Dukana – jadłospis i efekty

Dieta Dukana stanowi jedną z najbardziej popularnych diet odchudzających. Choć jest to dieta wysokobiałkowa, która nie jest przeznaczona dla każdego, jej efekty mogą zachwycić nawet najbardziej zagorzałych zwolenników węglowodanów. Dieta Dukana to dieta wysokobiałkowa, która pozwala na zrzucenie od 2 do nawet 20 kilogramów w stosunkowo krótkim czasie.

Dieta Dukana – zasady

Dieta Dukana złożona jest z trzech etapów. Pierwszy z nich trwa od 2 do 10 dni (w zależności od ilości kilogramów, które chcemy zrzucić) i polega na spożywaniu niemal wyłącznie produktów białkowych. Zaleca się jedzenie chudego mięsa (wołowiny, ryb, owoców morza i drobiu), niskotłuszczowego nabiału oraz ziół. Nie należy spożywać tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, źródeł węglowodanów (np. pieczywa), ani warzyw i owoców.
Etap drugi to etap chudnięcia, który trwać może nawet kilka miesięcy, aż do uzyskania wagi docelowej. Pozwala się na jedzenie chudych mięs gotowanych i pieczonych, niskotłuszczowego nabiału, a także niektórych warzyw (np. pomidorów, rzodkiewki, ogórków czy warzyw strączkowych). Można również spożywać ziemniaki i ryż jako główne źródła węglowodanów.
Etap trzeci to etap stabilizacji, który trwa tyle dni ile ilość zrzuconych kilogramów pomnożonych przez 10. Pozwala się na dodatkowe zjadanie dwóch pełnych obiadów tygodniowo oraz utrzymaniu detoksu białkowego przez jeden dzień. Dieta Dukana alkohol na tym etapie zezwala na wypicie lampki wina do obiadu dwa razy w tygodniu.

Dieta Dukana – wady i zalety

Bez wątpienia największą zaletą diety Dukana jest możliwość spożywania stosunkowo dużej liczby kalorii – twórca nie przewiduje żadnych ograniczeń w tym zakresie. Dodatkowo okres odchudzania i stabilizacji pozwala na spożywanie stosunkowo urozmaiconego pożywienia. Niestety, dieta Dukana nie może być przeprowadzana przez każdego. Unikać jej powinny osoby z różnymi chorobami przewlekłymi, przede wszystkim borykające się z problemami z nerkami, sercem oraz układem pokarmowym – duża ilość białka może negatywnie wpływać na niektóre organy, a także powodować zaostrzenie dolegliwości.