Podagra jakie badania należy wykonać? Szybka diagnoza pozwoli na skuteczne leczenie podagry
Podagra pojawia się w odpowiedzi na dnę moczanową, która to powoduje zwiększenie stężenia kwasu moczowego w organizmie. Objawia się ona nieprzyjemnym bólem kości i stawów, dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie tej choroby.
U chorych nadmiar kwasu moczowego zaczyna odkładać się w stawach i tkankach okołostawowych w postaci skrystalizowanej i z czasem zaczyna przybierać coraz większe rozmiary. Rozwój podagry jest wyższy u osób spożywających alkohol i czerwone mięso. Skuteczne leczenie nie może się odbywać jeśli nie zostaną wykonane odpowiednie badania.
Podagra jakie badania należy wykonać?
Jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości co do diagnozy konieczne jest zbadanie mazi stawowej. Badanie to polega na pobraniu płynu z zajętego stawu, który wskazuje na podwyższony poziom kwasu moczowego i obecność kryształków moczanu. Jeśli nie mamy do czynienia z chorobą przewlekłą wówczas pomocne może okazać się wykonanie zdjęcia rtg.
diagnozowanie podagry
Szybkie diagnozowanie podagry jest bardzo istotne, gdyż przez wiele lat może ona przebiegać bezobjawowo, aby w pewnym momencie ujawnić się w ostrych napadach bólu jednego lub kilku stawów.
Najnowsze komentarze